שותף עסקי
נאותות
בדיקת-נאותות

מהי בדיקת נאותות?

בדיקת נאותות ובאנגלית: "Due Diligence" היא הערכה קפדנית ויסודית של השקעה פוטנציאלית בין אם ברמה העסקית או הפרטנית.
לרוב, מבצעים בדיקת נאותות (Due Diligence) במטרה להקטין את הסיכון שבביצוע מהלך עסקי, כמו רכישה או הנפקה ציבורית, על ידי בירור מקיף של מצב החברה, נכסיה ופעילויותיה.

תהליך בדיקת נאותות כולל בד"כ בחינה חשבונאית ומשפטית, זיהוי הזדמנויות וסיכונים עסקיים וניתוח תחזיות לפעילות החברה.

במסגרת בדיקת נאותות נבחנת ונבדקת כלל פעילות החברה, על כל היבטיה. חלק ניכר מהליך בדיקת הנאותות מיוחד לבדיקת סטטוס החברה מבחינה משפטית ועמידתה בהוראות הדין השונות החלות עליה, בהתאם לתחום עיסוקה ואופי פעילותה.

בדיקת הנאותות מסייעת לאנשים ולחברות להבין את אופי ההשקעה ואם ההשקעה מתאימה לתיק מסוים.

בסופה של הבדיקה מתקבל מסמך החושף למשקיע מידע נרחב אודות המיזם, ובכך מאפשר לו לבצע החלטה אינפורמטיבית ומושכלת, האם כדאי השקיע במיזם, או מנגד לאלץ את המיזם לחפש משקיע אחר. לאור זאת, ניתן להיווכח כי הליך בדיקת הנאותות נעשה תמיד בשלב בו טרם נחתם הסכם השקעה וטרם הועברו כספים למיזם.

כפי שניתן להיווכח, בדיקת הנאותות (דיו דיליג'נס) מהווה בחינה מקיפה ויסודית של תחומים עסקיים, פיננסיים ומשפטיים.

בדיקת הנאותות מכוונת בין היתר לחשוף בעיות וסיכונים בעסק ובעסקה ועשויה למנוע ההפתעות לא נעימות המתגלות לאחר הרכישה. בכך מספקת בדיקת הנאותות למשקיע תמיכה להחלטה האם כדאי לרכוש את העסק, באיזה מחיר ובאילו תנאים. לנוכח החשיבות הגבוהה של ביצוע בדיקת נאותות ברכישת עסק או בהשקעה בו, לא מומלץ להימנע ממנה.

ניתן לומר כי אין זו תופעה נדירה שבמסגרת בדיקת נאותות מתגלים ליקויים בהתנהלות חברה. אולם, גילוי ליקויים כאלו בשלב מוקדם של מו"מ להשקעה בחברה יוכל למנוע מהמשקיע לקבל החלטה פיננסית לא נכונה שאף תוכל לגרום לו לנזק בלתי הפיך בשלב מאוחר יותר.

אם כן, בדיקת נאותות היא חובה שהמשקיעים חייבים לעצמם- ביצוע "שיעורי בית" מסוג זה על השקעה פוטנציאלית הוא לעיתים קרובות חיוני והכרחי לקבלת החלטות השקעות נבונות.

יש לכם זכות להגן את ההשקעה הכספית שלכם.

מטרות בדיקת הנאותות:

  • שמירה על העסק שלכם חזק ויציב
  • שקט נפשי בהתקשרות עם גורם כזה או אחר שיכול להזיק לחברה
  • להראות למשק ולשותפים או המשקיעים הנוספים שירצו לבוא איתכם במגע שיש לכם חברה רצינית כמו BackGround שבודקת בצורה מקיפה, דיסקרטית ומקצועית את כל הפעילות בחברה.  

בדיקת נאותות היא לעתים חלק מהליך רכישה של חברה פרטית, גם ללא הכנת תשקיף. בהליך זה, לאחר גיבוש הסכמה עקרונית על רכישת החברה ומחירה, ניתן לרוכש זמן לעריכת בדיקת נאותות שבה יוודא שכל הפרטים העסקיים שנמסרו לו במהלך המשא ומתן אכן מתקיימים. לעיתים מושפעים המחיר הסופי של העסקה, ואף עצם קיומה, מתוצאותיה של בדיקת הנאותות.

נשמח שתיצרו איתנו קשר עוד היום!

טל': 03-9666518
ההגנה 13 קומה 8 , ראשון לציון

פנו אלינו!
חייג עכשיו!